O Instytucie
Instytut powstał w 1949 roku. Nasi pracownicy zatrudnieni w siedmiu katedrach podejmują różnorodną problematykę badawczą, a jej wyniki z powodzeniem publikują w wysoko punktowanych czasopismach krajowych i zagranicznych. Wydają także monografie i dzielą się swoją wiedzą popularyzując historię.
Każdego roku organizujemy wiele konferencji naukowych, szkolimy nauczycieli, prowadzimy wykłady i warsztaty dla uczniów. Prężnie rozwija się nasza współpraca zagraniczna z uniwersytetami oraz instytucjami naukowymi – angielskimi, austriackimi, czeskimi, litewskimi, niemieckimi, słowackimi, węgierskimi czy ukraińskimi. Nasi pracownicy i doktoranci uczestniczą w licznych grantach krajowych i zagranicznych, natomiast studenci rozwijają swoje pasje w trzech sekcjach koła naukowego.
Prowadzimy także studia podyplomowe archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, historia i wiedza o społeczeństwie.
Instytut sprawuje patronat merytoryczny nad Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie.
Archiwistyka, biurowość i cyfryzacja
Archiwistyka, biurowość i cyfryzacja (studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
Program studiów skupia się na teoretycznych i praktycznych problemach współczesnej archiwistyki oraz bardzo szeroko pojętego zarządzania dokumentacją, zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną. Naszym dodatkowym atutem są zajęcia z zakresu szeroko rozumianej cyfryzacji, co w dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego pozwala nabyć kompetencje przydatne w wykonywaniu każdej profesji.
Praca po studiach
Uzyskane kwalifikacje i uprawnienia zawodowe to: archiwista, archiwista zakładowy, specjalista zarządzania dokumentacją, koordynator czynności kancelaryjnych.
Absolwent:
- będzie mógł zarządzać dokumentacją współczesną w instytucjach państwowych i samorządowych, przedsiębiorstwach, organizacjach pozarządowych oraz innych jednostkach organizacyjnych;
- będzie przygotowany do pracy w instytucjach kultury i nauki, w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych oraz archiwisty w archiwach państwowych, kościelnych, prywatnych i bieżących;
- zdobędzie umiejętności obsługi systemów elektronicznego zarządzania dokumentacją, programów komputerowych do obsługi biurowości oraz tworzenia i zarządzania prostymi bazami danych;
- zdobędzie wiedzę jak wyszukiwać, oceniać, selekcjonować, przetwarzać i udostępniać informacje w kontekście historyczno-archiwalnym oraz w realiach współczesnej biurowości;
- zostanie przygotowany do wykonywania pracy w środowisku wirtualnym – obsługi urządzeń, oprogramowania, systemów oraz wspierania użytkowników w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii.
Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją, infobrokerstwo (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Program studiów skupia się na teoretycznych i praktycznych problemach współczesnej archiwistyki oraz bardzo szeroko pojętego zarządzania dokumentacją, zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną. Naszym dodatkowym atutem są zajęcia z zakresu informatologii, co w dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego pozwala nabyć kompetencje przydatne w wykonywaniu każdej profesji.
Praca po studiach
Uzyskane kwalifikacje i uprawnienia zawodowe to: archiwista, archiwista zakładowy, specjalista zarządzania dokumentacją, infobroker. Absolwenci będą przygotowani do pracy w:
- archiwach państwowych,
- archiwach zakładowych,
- archiwach kościelnych,
- instytucjach sektora prywatnego,
- instytucjach kultury.
Absolwenci uzyskają kompetencje niezbędne w pracy urzędnika – będą specjalistami w zakresie koordynowania czynności kancelaryjnych oraz nabędą umiejętności elektronicznego zarządzania dokumentacją. Zyskają przygotowanie do pracy w firmach brokerskich lub jako researcher w mediach i specjalistycznych działach dokumentacyjnych przedsiębiorstw i firm.
Biznesowe wykorzystanie dziedzictwa kulturowego (studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
Nowatorski i przyszłościowy kierunek gwarantujący zgłębianie profesjonalnej wiedzy z zakresu ochrony, interpretacji i ekonomicznego wykorzystania dziedzictwa kulturowego. Jest to innowacyjna forma studiów humanistycznych opartych na solidnych podstawach biznesowych. Nowoczesne podejście do rozumienia potencjału dziedzictwa kulturowego sprawia, że studia dają szerokie perspektywy zatrudnienia zarówno w instytucjach kultury, jak i w sektorze prywatnym.
Praca po studiach
Absolwenci kierunku zostaną wyposażeni w umiejętności:
- organizacji imprez turystycznych z nowoczesnym wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego, w tym wyjazdów biznesowych i incentive travel;
- pracy w instytucjach działających na rzecz zachowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego oraz jego popularyzacji;
- pracy w podmiotach, których oferta bazuje na nowoczesnym wykorzystywaniu zasobów dziedzictwa;
- prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.
Historia (studia stacjonarne jednolite magisterskie)
O kierunku
5. najlepszy kierunek spośród wśród innych instytutów historii w Polsce. Nasze studia są nowoczesne. Dają wszechstronną, wieloaspektową i przekrojową wiedzę na temat dziejów Polski oraz świata. Omawiamy nie tylko zagadnienia polityczne, ale też i społeczno-gospodarcze oraz cywilizacyjne. Dużą wagę przykładamy do zajęć praktycznych realizowanych w ramach specjalności. Bądź najlepszym historykiem we współczesnym świecie.
Praca po studiach
Studia historyczne przygotowują do:
- pracy nauczyciela historii, historii i teraźniejszości oraz wiedzy o społeczeństwie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych;
- pracownika instytucji kultury, muzeów, mediów oraz stowarzyszeń promujących wiedzę historyczną;
- pracy w placówkach: edukacyjnych i oświatowych, naukowych, zajmujących się różnymi aspektami badania dziejów, popularyzujących wiedzę historyczną, zajmujących się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego, w tym w muzeach, placówkach regionalnych (na przykład miejsca pamięci, centra i ośrodki kultury, fundacje, Lokalne Grupy Działania), placówkach związanych z aktywnością w przestrzeni społecznej i politycznej.
Historia (studia niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
5. najlepszy kierunek spośród wśród innych instytutów historii w Polsce. Nasze studia są nowoczesne. Dają wszechstronną, wieloaspektową i przekrojową wiedzę na temat dziejów Polski oraz świata. Omawiamy nie tylko zagadnienia polityczne, ale też i społeczno-gospodarcze oraz cywilizacyjne. Dużą wagę przykładamy do zajęć praktycznych realizowanych w ramach wybranej specjalności (nauczycielskiej lub antropologicznej). Bądź najlepszym historykiem we współczesnym świecie.
Praca po studiach
W zależności od wybranej specjalności studia historyczne przygotowują do:
- kontynuowania kształcenia w specjalności nauczycielskiej na studiach drugiego stopnia;
- pełnienia funkcji edukatora w pozaszkolnych instytucjach nauki i kultury;
- podjęcia pracy w placówkach:
- naukowych, zajmujących się różnymi aspektami badania dziejów,
- popularyzujących wiedzę historyczną,
- zajmujących się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego, w tym w muzeach,
- regionalnych (na przykład muzea, miejsca pamięci, centra i ośrodki kultury, fundacje, Lokalne Grupy Działania),
- związanych z aktywnością w przestrzeni społecznej i politycznej.
Historia (studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
5. najlepszy kierunek spośród wśród innych instytutów historii w Polsce. Nasze studia są nowoczesne. Dają wszechstronną, wieloaspektową i przekrojową wiedzę na temat dziejów Polski oraz świata. Omawiamy nie tylko zagadnienia polityczne, ale też i społeczno-gospodarcze oraz cywilizacyjne. Dużą wagę przykładamy do zajęć praktycznych realizowanych w ramach specjalności. Bądź najlepszym historykiem we współczesnym świecie.
Praca po studiach
Absolwenci specjalności nauczycielskiej posiadają przygotowanie merytoryczne, psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne (teoretyczne i praktyczne) uprawniające do nauczania przedmiotów: historia i wiedza o społeczeństwie w szkole podstawowej i szkole ponadpodstawowej, a także podjęcia pracy w placówkach: edukacyjnych i oświatowych, naukowych, zajmujących się różnymi aspektami badania dziejów, popularyzujących wiedzę historyczną, zajmujących się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego, w tym w muzeach, regionalnych (na przykład miejsca pamięci, centra i ośrodki kultury, fundacje, Lokalne Grupy Działania), związanych z aktywnością w przestrzeni społecznej i politycznej.
Absolwenci specjalności antropologia historyczna posiadają przygotowanie do podjęcia pracy w: domach i centrach kultury, muzeach, skansenach, mediach ogólnokrajowych i samorządowych, stowarzyszeniach prowadzących działalność na rzecz rozwoju kultury i promujących wiedzę historyczną, galeriach sztuki, salonach wystawowych, instytucjach wspierających badania historyczne oraz ochronę i zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego.
Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie (studia stacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
Studia te realizowane są wspólnie z Uniwersytetem Karola w Pradze. Kończą się otrzymaniem podwójnego dyplomu obydwu uczelni, który zapewni wysoką uznawalność wykształcenia. Zajęcia odbywają się w Krakowie i Pradze.
To unikatowy kierunek studiów będący odpowiedzią na wyzwania wynikające z więzi politycznych, społecznych czy kulturalnych jakie łączą Polskę z Niemcami i krajami niemieckiego obszaru językowego (Austria, Lichtenstein, Szwajcaria).
Praca po studiach
Absolwenci zdobędą szeroką interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności i kompetencje w unikatowej na skalę międzynarodową polsko-niemiecko-czeskiej konfiguracji. Będą mogli z powodzeniem podejmować pracę w: administracji państwowej i samorządowej, w różnych firmach i korporacjach, w międzynarodowych placówkach kulturalno-oświatowych, w galeriach sztuki i muzeach oraz rządowych i pozarządowych organizacjach współpracujących z krajami niemieckiego i czeskiego obszaru językowego.
Turystyka historyczna i muzealnictwo (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Nowy kierunek studiów, którego celem jest kształcenie z zakresu dziedzictwa historycznego i kulturowego. Dziedzictwo, pojęcie, które kiedyś odnosiło się jedynie do przeszłości, obecnie koncentruje się na umiejętności wykorzystania dla celów współczesnych zasobów pochodzących z przeszłości. Studia dedykowane dziedzictwu kulturowemu nie są zatem skoncentrowane na przeszłości, ale na współczesności, przez przeszłość ukształtowaną. Nowy kierunek studiów to połączenie edukacji z zakresu historii, sztuki jej interpretacji, zabytkoznawstwa i ochrony zabytków, zrównoważonego rozwoju w oparciu o zasoby odziedziczone i rozwijania w oparciu o nie działalności zawodowej w tym gospodarczej.
Praca po studiach
Studia przygotowują do pracy w:
- muzeach historycznych, miejskich, regionalnych oraz okręgowych, biograficznych, etnograficznych i artystycznych, w pionach prowadzących; działalność edukacyjną, społeczną, promocyjną i marketingową, komunikacyjną, wspierającą procesy zarządzania instytucjami muzealnymi;
- instytutach pamięci, parkach pamięci, domach historii, parkach kulturowych, centrach interpretacji dziedzictwa, ośrodkach dokumentacji zabytków i sztuki;
- agendach władz centralnych oraz jednostek samorządu terytorialnego, które prowadzą nadzór nad muzeami i instytucjami podejmującymi problematykę dziedzictwa;
- instytucjach zajmujących się ochroną i dokumentacją zasobów zabytkowych, w tym w wojewódzkich urzędach konserwatorskich oraz urzędach konserwatorskich działających w ramach jednostek samorządu terytorialnego.
Program wykładów i warsztatów
9.00–14.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 337
wystawa i prezentacje dotyczące projektów naukowych i działalności Studenckiego Koła Naukowego Instytutu Historii i Archiwistyki
| Instytut Historii i Archiwistyki
10.00–10.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 337
wykład „Kuchnia dawna – prawdy i mity”
dr Marcin Gadocha | Instytut Historii i Archiwistyki
11.00–12.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 337
prezentacja nowych pięcioletnich jednolitych studiów historii, spotkanie z dyrekcją i pracownikami Instytutu
| Instytut Historii i Archiwistyki
12.30–13.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 337
wykład „Osiągnij wyższy level wiedzy o archiwach i zdobądź odznakę łowcy archiwaliów, czyli krótko o tym, jak działa archiwum i jak szukać w nim źródeł”
dr Monika Cołbecka, dr Hubert Mazur | Instytut Historii i Archiwistyki
13.30–14.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 337
wykład „Historia dobrze opowiedziana, czyli bliskie spotkanie z trzema zabytkami ze zbiorów Muzeum Krakowa”
dr Michał Niezabitowski | Instytut Historii i Archiwistyki
DANE KONTAKTOWE
Instytut Historii i Archiwistyki
Kraków, ul. Podchorążych 2, pokój 324
telefon 12 662 61 82
historia@up.krakow.pl