O Instytucie
Instytut Filozofii i Socjologii to przede wszystkim ludzie z pasją, a ludzie tworzący Instytut Filozofii i Socjologii to wszechstronna i dynamiczna kadra naukowców. Instytut Filozofii i Socjologii tworzy zespół osób, które poza dorobkiem badawczym mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w praktycznej aplikacji wiedzy (trenerzy biznesu, przedsiębiorcy, członkowie organizacji pozarządowych, edukatorzy, aktywiści). Z ponad dwudziestoletnim stażem Instytut Filozofii i Socjologii oferuje wszystkim chętnym studia z zakresu nauk społecznych, humanistycznych i interdyscyplinarnych, które dają perspektywę satysfakcjonującej pracy na przyszłość. Studia w Instytut Filozofii i Socjologii dadzą solidne kompetencje i możliwość praktycznego korzystania ze zdobytej wiedzy – także w ramach otwartych kursów i szkoleń.
Filozofia rozwoju osobowego z elementami psychologii (studia stacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Są to studia które pozwalają lepiej zrozumieć siebie i innych. Studia skupiają się na kwestiach praktycznych z filozofii i psychologii, skoncentrowanych wokół człowieka i jego potrzeb. Oferowany kierunek jest dla każdego, kto chce twórczo rozwijać się oraz świadomie prowadzić własny rozwój. Student zdobywa wiedzę ogólnofilozoficzną, wspartą przez aktualną wiedzę psychologiczną, a treści omawiane na zajęciach dotyczą człowieka i jego rozwoju. Słuchacz pozna między innymi filozoficzne koncepcje szczęścia, psychologiczne procesy poznawcze, filozoficzne koncepcje samorozwoju, filozofię i psychologię emocji oraz wschodnie i zachodnie koncepcje świadomości. Istotny element kursu stanowią zajęcia praktyczne, takie jak warsztaty asertywności czy warsztaty z myślenia krytycznego.
Praca po studiach
Studia dają kwalifikacje do pracy we wszystkich zawodach, które wymagają wiedzy o człowieku, jego motywacji, pragnieniach i celach oraz kompetencji w obcowaniu z drugim człowiekiem (na przykład marketing, coaching, public relations, dziennikarstwo, animacja kultury, copywriting, praca w social mediach, doradztwo filozoficzne). Studia filozoficzne rozwijają zdolność krytycznego i analitycznego myślenia, przekonującego przedstawiania własnego stanowiska oraz kompetencje komunikacyjne, zwłaszcza w zakresie asertywności, negocjacji i pracy w grupie. Absolwent jest przygotowany do dalszej edukacji jako psycholog lub psychoterapeuta, gdzie niezbędna jest wrażliwość na ludzkie potrzeby oraz umiejętność rzeczowej rozmowy o hierarchii priorytetów w życiu.
Kognitywistyka (studia stacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Kognitywistyka jest jedną z najprężniej rozwijających się współcześnie dyscyplin naukowych. Ma charakter wybitnie interdyscyplinarny. Obejmuje wiedzę z zakresu takich dyscyplin i subdyscyplin jak: filozofia umysłu, nauki o sztucznej inteligencji, psychologia poznawcza, językoznawstwo kognitywne, informatyka, neuronauki. Studia kognitywistyczne dostarczają nie tylko wiedzy w powyższych zakresach, ale umożliwiają też zdobycie wielu umiejętności i kompetencji (miękkich i twardych), co czyni z kognitywisty atrakcyjnego pracownika na zmieniającym się rynku pracy.
Praca po studiach
Absolwent kognitywistyki odnajdzie się na rynku pracy, ponieważ nie gaśnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowane osoby, które łączą umiejętności z zakresu informatyki, nauk przyrodniczych i humanistycznych. Przykładem jest dynamicznie rozwijająca się branża UX – umiejętność tworzenia i analizy interfejsów użytkownika wymaga bowiem szerokiej wiedzy na temat mechanizmów poznawczych człowieka, a także kultury i relacji międzyludzkich. Do poszukiwanych na rynku pracy umiejętności należy dziś również analiza danych i zdolność stosowania algorytmów sztucznej inteligencji. Nabyta w trakcie studiów zdolność analitycznego, krytycznego i nieszablonowego myślenia przyda się zarówno w pracy w sektorze rządowym, jak i prywatnym. Dotyczy to również pracy o charakterze marketingowym: kognitywista odnajdzie się w takich obszarach jak neuromarketing, analityka Big Data, neurodydaktyka, neurozarządzanie, programowanie sztucznych sieci neuronowych, czy architektura informacji.
Socjologia (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Socjologia jest kierunkiem dla każdego, kto chce rozumieć świat, który go otacza. Studia licencjackie z socjologii pozwalają zdobyć wiedzę na temat struktur i więzi społecznych, a także rozmaitych metod i technik ich badania. Wprowadzają studiujących w socjologiczną teorię, tę klasyczną i współczesną, jak również w świat konkretnych problemów społecznych, ukazując różne sposoby ich rozwiązywania. W programie studiów obok przedmiotów obowiązkowych znajduje się też wiele kursów do wyboru. Mocnym punktem jest obóz badawczy na trzecim roku, w trakcie którego studenci mają okazję w praktyce rozwijać umiejętności w zakresie technik badawczych.
Praca po studiach
Studia zapewniają szerokie możliwości znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Student zdobywa wiedzę i umiejętności zrozumienia i przewidywania zjawisk społecznych. Absolwent umie opracować techniki badawcze, które może stosować w różnych instytucjach, między innymi w administracji rządowej, samorządowej i pozarządowej, w agencjach badań społecznych, rynkowych i mediów, w agencjach reklamowych, marketingowych i PR-owych, jako pracownik instytucji pomocy społecznej, ośrodków resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych.
Socjologia (studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
Studia magisterskie z socjologii poszerzają i wzbogacają ofertę ze studiów pierwszego stopnia. Wiedza teoretyczna daje głębszy wgląd w funkcjonowanie społeczeństw, pozwala na lepszą orientację między różnymi dyscyplinami nauk społecznych i humanistycznych, a zajęcia warsztatowe i konwersatoryjne twórczo rozwijają umiejętność korzystania z narzędzi praktycznych, które mogą być wykorzystywane we wszelkich instytucjach. Studia magisterskie z socjologii oferują dwie specjalizacje: socjologię biznesu z elementami design thinking oraz kryminologię i dezorganizację społeczną.
Praca po studiach
Absolwent socjologii jest przygotowany do pracy we wszelkich instytucjach zajmujących się sprawami społecznymi. Absolwent specjalności kryminologia i dezorganizacja społeczna może pracować w zespołach rozwiązujących problemy związane z przestępczością i patologią społeczną. Wzbogaca kompetencje potrzebne do pracy w policji, straży miejskiej, straży granicznej i służbie więziennej, jako kurator sądowy, socjoterapeuta oraz w administracji państwowej i samorządowej na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem. Z kolei absolwent specjalności socjologia biznesu z elementami design thinking odnajdzie się w pracy w ośrodkach badawczych, szkoleniowych, konsultingowych, organizacjach pozarządowych, administracji przedsiębiorstw zarówno sektora rządowego, jak i samorządowego. Absolwent będzie mógł podjąć pracę w organizacjach doradczych, szeroko pojętych działach HR przedsiębiorstw i korporacji w kraju jak również poza jego granicami, gdzie będzie mógł zajmować się doborem i szkoleniem pracowników.
Zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Tutaj zdobędziesz szeroką i specjalistyczną wiedzę w zakresie nauk o zarządzaniu i przywództwie. Poznasz zasady funkcjonowania organizacji w sektorach gospodarki oraz nabędziesz kompetencje przyszłości niezbędne w efektywnym zarządzaniu. Studenci uczą się między innymi krytycznego myślenia, komunikacji biznesowej, udzielania feedbacku, negocjowania i zarządzania projektami. Zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi prawdopodobnie jako jedyne w Polsce umożliwia studentom praktyczne poznanie lean management, agile management, zarządzania zmianą oraz ośmiu strategii zarządzania i przywództwa, wykorzystywanych przez największych liderów na świecie. Ten kierunek to nie tylko wykłady, ale przede wszystkim praktyczne warsztaty, kilkumiesięczne projekty, prezentacje, trzy języki obce do wyboru oraz możliwość uczestniczenia w unikatowych uczelnianych i międzyuczelnianych projektach doskonalących kompetencje. Na zajęcia często są zapraszani goście – prezesi fundacji, przedsiębiorcy i wolontariusze – którzy dzielą się swoim doświadczeniem.
Praca po studiach
Proponowane studia to unikatowa możliwość zdobycia dwukierunkowego wykształcenia zarówno w dziedzinie zarządzania, jak i nauk humanistycznych, bardzo cenionego przez pracodawców. Celem studiów jest wykształcenie nowej kadry menedżerów o szerokich horyzontach, z solidną wiedzą na temat strategii zarządczych w XXI wieku, uwrażliwionych na problematykę etyczną i społeczną. Na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na menedżerów, którzy dysponują specjalistyczną wiedzą branżową, lecz mają także szerokie horyzonty humanistyczne i umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne. Absolwenci naszego kierunku posiadają wiedzę oraz umiejętności zawodowe, które umożliwiają pracę w charakterze menedżera w placówkach oświatowych (w tym dyrektora szkoły), instytucjach kulturalno-oświatowych oraz NGO. Kształcimy liderów życia oświatowego i kulturalnego, animatorów społeczności lokalnej i organizacji non-profit, koordynatorów wydarzeń i eventów, komentatorów życia oświatowego i kulturalnego, doradców w obszarze rozwoju życia oświatowego i kulturalnego w społeczeństwie.
Program wykładów i warsztatów
11.00–11.10
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
powitanie uczestników
dr hab. Paulina Rojek-Adamek prof. UP | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
11.00–11.25
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 121
wykład „«Poznaj samego siebie» – co oznacza to hasło w ustach filozofa?”
prof. dr hab. Katarzyna Gurczyńska-Sady | Instytut Filozofii i Socjologii (filozofia rozwoju osobowego z elementami psychologii)
11.10–12.20
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
wykład „Co z tą socjologią?”
dr Aldona Guzik | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
11.20–11.40
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
wykład „Od kultury narcyzmu do społeczeństwa autyzmu”
dr Grzegorz Kubiński | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
11.25–11.50
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 121
prezentacja kierunku filozofia rozwoju osobowego z elementami psychologii
dr Maciej Urbanek | Instytut Filozofii i Socjologii (filozofia rozwoju osobowego z elementami psychologii)
11.40–12.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
wykład „Wprowadzenie do socjologii biznesu i design thinking”
dr hab. Paulina Rojek-Adamek prof. UP | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
11.50–12.15
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 121
wykład „Filozoficzne poszukiwania istoty człowieczeństwa”
dr Paweł Sznajder | Instytut Filozofii i Socjologii (filozofia rozwoju osobowego z elementami psychologii)
12.00–12.15
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
wystąpienie „Perspektywy rozwoju naukowego na kierunku socjologia”
Nikola Nowak, Olgierd Madejski (Socjologiczne Koło Naukowe UP) | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
12.15–12.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
wystąpienie „Socjologia biznesu – Socjologia a wybory życiowe młodych ludzi”
Sandra Pasich (studentka) | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
12.15–12.40
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 121
wykład „Jak stawać się człowiekiem? O antropotechnikach”
dr Łukasz Kołoczek | Instytut Filozofii i Socjologii (filozofia rozwoju osobowego z elementami psychologii)
12.30–12.55
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
wykład „Czym zajmuje się kognitywistyka?”
dr hab. Andrzej Dąbrowski, prof. UP | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
12.40–12.45
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 121
prezentacja kierunku zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi
dr Magdalena M. Baran | Instytut Filozofii i Socjologii (zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi)
12.45–13.05
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 121
wykład „Organizacje pozarządowe – pasja, która może być Twoją pracą”
dr Magdalena M. Baran | Instytut Filozofii i Socjologii (zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi)
12.55–13.20
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
wykład „Czy można zastępować zmysły?”
dr Magdalena Reuter | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
13.05–13.20
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 121
prezentacja studentów zarządzania oświatą i organizacjami pozarządowymi
| Instytut Filozofii i Socjologii (zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi)
13.20–13.35
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 121
projekt studencki
Ewelina Juszczyńska | Instytut Filozofii i Socjologii (zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi)
13.20–13.45
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
warsztaty „Prowadzenie badań w naukach o poznaniu z wykorzystaniem technologii VR”
dr Paweł Gwiaździński | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
13.35–14.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 121
wykład „Event managemant”
dr Mateusz Szast | Instytut Filozofii i Socjologii (zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi)
13.45–14.10
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 30
wystąpienie „Działalność Koła Naukowego Kognitywistyki i perspektywy jego dalszego rozwoju”
Monika Sarnat, Jakub Rys | Instytut Filozofii i Socjologii (socjologia oraz kognitywistyka)
DANE KONTAKTOWE
Instytut Filozofii i Socjologii
Kraków, ul. Podchorążych 2, pokój 242
telefon 12 662 62 23
ifis@up.krakow.pl