O Instytucie
Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych funkcjonuje od 1 października 2022 roku. Jednostka powstała na bazie Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz kilkunastu osób z innych instytutów. Tworzą go przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych, pracownicy naukowo-badawczy i administracyjni, jak również praktycy skupieni w pięciu katedrach (Katedrze Dziennikarstwa, Katedrze Etyki Społecznej, Mediacji i Negocjacji, Katedrze Polityki i Badań Społecznych, Katedrze Nauk o Państwie oraz Katedrze Stosunków Międzynarodowych) i kilku interdyscyplinarnych centrach (między innymi Centrum Badań Myśli Sørena Kierkegaarda, Centrum Badań Młodzieży, Centrum Nauk o Politykach Publicznych, Interdyscyplinarne Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie, Laboratorium Dziennikarstwa Immersyjnego, Interdyscyplinarny Zespół Badawczy „Italian Studies”, Korczakowski Zespół Badawczy, Zespół Badawczy „Historia Myśli Geopolitycznej”, Interdyscyplinarny Zespół Badań nad MOOC).
Dodatkowo, w ramach Instytutu Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych działają redakcje trzech czasopism naukowych: „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Politologica”, „Youth in Central and Eastern Europe” oraz „Edukacja Etyczna”, a także trzy organizacje studenckie, których działalność związana jest z realizowanymi w Instytucie Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych kierunkami studiów: dziennikarstwem, etyką – mediacje i negocjacje, stosunkami międzynarodowymi. Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych dysponuje rozbudową bazą biblioteczną oraz jest w trakcie budowy centrum nowych technologii.
Obecnie trwają prace nad dwoma nowymi kierunkami studiów: HR w mediach i organizacjach międzynarodowych oraz międzynarodowa polityka społeczna i analityka. Jednocześnie, przygotowane jest rozszerzenie kierunku dziennikarstwo o studia drugiego stopnia (specjalności: dziennikarstwo sportowe, multimedialny storytelling, dziennikarstwo społeczne).
Dziennikarstwo (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia na kierunku dziennikarstwo pozwalają na uzyskanie niezbędnej wiedzę na odpowiednim poziomie teoretycznym, z jednoczesnym rozbudowanym modułem praktycznym, na który złożą się praktyki zawodowe oraz warsztaty praktycznych zastosowań wiedzy komunikologicznej, dziennikarskiej i informatycznej.
Specjalności:
- dziennikarstwo w nowych mediach
- edukacja medialna i kompetencje cyfrowe
- psychologia mediów i komunikacja wizerunkowa
Praca po studiach
Absolwenci, dzięki zdobytym umiejętnościom projektowania i przekazu informacji znajdą zatrudnienie w agencjach public relations, agencjach reklamowych i brandingowych, ośrodkach badań społecznych i badania rynku, w biurach prasowych, działach personalnych i HR, zespołach negocjacji społecznych i mediacji kulturowej.
Etyka – mediacje i negocjacje (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia na kierunku etyka – mediacje i negocjacje pozwalają na uzyskanie kwalifikacji w zakresie wiedzy teoretycznej z etyki, wiedzy prawnej niezbędnej do prowadzenia działalności zawodowej, wiedzy praktycznej dotyczącej komunikacji interpersonalnej i psychologii konfliktu; strategii i praktyk negocjacyjnych oraz metod prowadzenia mediacji w ramach różnych sytuacji: rodzinnych i zawodowych; technik przekształcania sytuacji konfliktowych w konstruktywne poszukiwanie rozwiązań; metod perswazji i skutecznego przekonywania; reguł samodzielnego prowadzenia mediacji i negocjacji w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych; umiejętności konstruowania ugód i umów negocjacyjnych.
Praca po studiach
Absolwenci są przygotowani do wykonywania zawodu negocjatora i mediatora w placówkach socjalnych, oświatowych, sądach, przedsiębiorstwach oraz dostosowanie wykształcenia studenta do szybko zmieniającego się rynku pracy.
Etyka – mediacje i negocjacje (studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
Celem studiów na kierunku etyka – mediacje i negocjacje jest wykształcenie absolwenta, który zdobędzie ugruntowaną wiedzę, rozwinięte umiejętności oraz kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania zawodu negocjatora i mediatora. Studia przygotowują do samodzielnej pracy w ww. zawodzie w sądach, placówkach oświatowych i gospodarczych oraz w każdej instytucji, w której wiedza z zakresu etyki, mediacji i negocjacji jest przydatna.
Praca po studiach
Ukończone studia przygotowują do wykonywania zawodu negocjatora i mediatora w placówkach socjalnych, oświatowych, sądach, przedsiębiorstwach oraz dostosowanie wykształcenia studenta do szybko zmieniającego się rynku pracy. Absolwent, po ukończeniu kursu pedagogicznego we własnym zakresie, może pracować jako nauczyciel etyki. Absolwent jest również przygotowany do podjęcia pracy w placówkach naukowobadawczych i w szkolnictwie wyższym.
Stosunki międzynarodowe (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe pozwalają na uzyskanie wiedzy i umiejętności umożliwiających zrozumienie, analizę i wyjaśnianie mechanizmów polityki międzynarodowej, z wykorzystaniem teorii i metodologii charakterystycznej dla dziedziny nauk społecznych, dyscypliny nauki o polityce i administracji. Student posiada wiedzę dotyczącą zróżnicowania potencjałów ekonomicznych, demograficznych i militarnych aktorów stosunków międzynarodowych, orientuje się w zróżnicowaniu poszczególnych rejonów współczesnego świata, jak też rozumie znaczenie wspomnianych czynników w polityce międzynarodowej.
Praca po studiach
Wiedza i nabyte umiejętności pozwalają absolwentowi na podjęcie pracy w instytucjach międzynarodowych i krajowych, dyplomacji publicznej, organizacjach społecznych, administracji samorządowej, jak też sektorze prywatnym.
Stosunki międzynarodowe (studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe pozwalają na uzyskanie wiedzy i umiejętności pozwalających na zrozumienie i dokonywanie pogłębionych analiz i wyjaśniania mechanizmów polityki międzynarodowej, z wykorzystaniem teorii i metodologii charakterystycznej dla dziedziny nauk społecznych, dyscypliny nauki o polityce i administracji. Student posiada pogłębioną wiedzę dotyczącą zróżnicowania potencjałów ekonomicznych, demograficznych i militarnych aktorów stosunków międzynarodowych, kwestii ekologicznych i bezpieczeństwa, jak też zróżnicowania poszczególnych rejonów współczesnego świata i wpływu tego zjawiska na stosunki międzynarodowe. Rozumie i potrafi wykorzystać, do pogłębionej analizy polityki międzynarodowej, znaczenie tych czynników.
Specjalności:
- bezpieczeństwo międzynarodowe i polityka zagraniczna
- dyplomacja publiczna
Praca po studiach
Absolwent stosunków międzynarodowych jest wszechstronnie przygotowany do pełnienie różnych ról społecznych i sprawowania funkcji publicznych. Absolwent jest przygotowany do podjęcia różnego typu karier zawodowych. Wiedza i nabyte umiejętności pozwalają absolwentowi na podjęcie pracy w instytucjach międzynarodowych i krajowych, organizacjach społecznych, administracji samorządowej, jak też w sektorze prywatnym.
Program wykładów i warsztatów
9.00–14.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, Aula Główna (stoisko 20)
konkursy z nagrodami, quizy, sonda dziennikarska, prezentacja oferty edukacyjnej
przedstawiciele Koła Mediatorów i Negocjatorów, Koła Naukowe Politologów i Studentów Stosunków Międzynarodowych, Dziennikarskiego Koła Naukowego | Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
9.30–10.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 446
wykład „Turcja we współczesnych stosunkach międzynarodowych”
dr Karol Bieniek | Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
9.30–10.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 445
testy osobowości
przedstawiciele Koła Mediatorów i Negocjatorów | Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
11.00–12.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 446
prelekcje „Negocjacje w środowisku lokalnym”, „Mediacje międzykulturowe”, „Komunikacja międzykulturowa”
przedstawiciele Koła Mediatorów i Negocjatorów z opiekunem mgr. Marcinem Łubińskim | Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
11.00–12.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 445
prelekcje „Sylwetka Negocjatora”, „Sylwetka Mediatora”
przedstawiciele Koła Mediatorów i Negocjatorów | Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
12.30–13.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 446
wykład „Inteligencja emocjonalna jako narzędzie kreowania przewagi w życiu i biznesie”
dr Justyna Tomczyk | Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
12.30–13.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 445
debata oksfordzka „Czy propaganda jest zjawiskiem wyłącznie negatywnym”
przedstawiciele Koła Naukowego Politologów i Studentów Stosunków Międzynarodowych | Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
12.30–13.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 222
wykład „Jak dążyć do szczęścia”
dr Anna Kamińska-Malandain | Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
13.30–14.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 446
wykład „Dzisiejszy lider jutra”
mgr Zbigniew Dzideczek | Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
DANE KONTAKTOWE
Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych
Kraków, ul. Podchorążych 2, pokój 236
telefon 12 662 64 46
idsm@up.krakow.pl
strona internetowa Instytutu Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych