O Instytucie
Głównym celem funkcjonalnym Instytutu jest prowadzenie badań naukowych, kształcenie studentów, doskonalenie kadry naukowej, upowszechnianie wiedzy oraz współpraca z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.
Pracownicy Instytutu reprezentują dwie dyscypliny naukowe – nauki biologiczne i nauki o Ziemi i środowisku, należące do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Problematyka badawcza realizowana w ramach działań Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi ma charakter interdyscyplinarny. W zakresie nauk przyrodniczych, biologicznych, geograficznych i środowiskowych prowadzone są, zarówno badania laboratoryjne, jak i terenowe. Dotyczą one, między innymi ochrony przyrody i środowiska, funkcjonowania organizmów żywych w warunkach optymalnych i stresowych, a także obejmują zagadnienia z botaniki, ekologii, zoologii, hydrologii, geomorfologii, teledetekcji, astrofizyki, paleogeografii oraz chemii.
W Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi obecnie zatrudnionych jest 72 pracowników w tym: 5 profesorów zwyczajnych, 28 doktorów habilitowanych, 33 doktorów oraz 6 pracowników pomocniczych. W Instytucie działają koła naukowe – Koło Przyrodników „Biosfera” oraz Studenckie Koło Naukowe Geografów.
Bioinformatyka (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie)
O kierunku
Studia pierwszego stopnia na kierunku bioinformatyka umożliwią zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie budowy i funkcjonowania organizmów, technologii wykorzystywanych w genomice i biologii molekularnej, specjalizowanych języków programowania, bioinformatyki sekwencji biologicznych, bioinformatyki strukturalnej oraz analizy danych wysokoprzepustowych. Oferta przedmiotów na kierunku bioinformatyka wychodzi naprzeciw najnowszym trendom w dziedzinie biologii i informatyki, zapewniając przygotowanie merytoryczne i metodyczne na najwyższym poziomie, a także konkurencyjność na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.
Studia pierwszego stopnia na kierunku bioinformatyka umożliwią zdobycie absolwentowi wiedzy i umiejętności w zakresie: budowy i funkcjonowania organizmów: w szczególności organizmów modelowych i układów biologicznych wykorzystywanych w nowoczesnych badaniach biologicznych, technologii wykorzystywanych w genomice i biologii molekularnej: sekwencjonowania II i III generacji, technik profilowania genomowego oraz metod z zakresu genomiki porównawczej i funkcjonalnej, specjalizowanych języków programowania: Perl, Python i R, bioinformatyki sekwencji biologicznych: algorytmów i narzędzi przetwarzania i porównywania sekwencji DNA, RNA i białek, bioinformatyki strukturalnej: modelowania i przewidywania struktur makrocząsteczek biologicznych, analizy danych wysokoprzepustowych: wykorzystywania i tworzenia procedur analizy danych pochodzących z sekwencjonowania NGS.
Praca po studiach
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:
- instytucjach naukowych zajmujących się badaniami biologicznymi, jako specjaliści w zakresie metod bioinformatycznych;
- instytucjach medycznych wykorzystujących osiągnięcia genetyki;
- diagnostyce medycznej;
- projektowaniu terapii;
- w firmach agrobiotechnologicznych.
Są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach oraz jednostkach administracji, w których gromadzi się, przetwarza i analizuje dane biologiczne, a także w laboratoriach badawczych. Mogą podejmować pracę w firmach zajmujących się narzędziami i systemami informatycznymi oraz w innych instytucjach, w których takie narzędzia i systemy są wykorzystywane. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz podyplomowych.
Biologia (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Istotnym elementem programu, na kierunku biologia, jest bogata oferta zajęć laboratoryjnych i terenowych. Umożliwiają one nabycie szeregu umiejętności praktycznych, a jednocześnie uczą samodzielności i współdziałania w grupie. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na kierunku biologia absolwent zyskuje uprawnienia do kształcenia na studiach drugiego stopnia w zakresie przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zgodnie ze standardami kształcenia i jest przygotowany do wyrobienia u ucznia niezbędnych umiejętności analizowania różnorodnych źródeł informacji, planowania i przeprowadzania prostych doświadczeń w laboratorium i terenie oraz wyciągania na ich podstawie właściwych wniosków.
W ramach oferty kierunku biologia pierwszego stopnia Instytut Biologii oferuje 3-letnie studia stacjonarne oraz 3-letnie studia niestacjonarne. Od drugiego roku akademickiego studenci uczęszczają na zajęcia wybranej przez siebie specjalności: biologia nauczycielska lub biologia nauczycielska z chemią. Uruchomienie specjalności jest uzależnione od liczby chętnych studentów.
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów na kierunku biologia zyskuje uprawnienia do kształcenia na studiach drugiego stopnia w zakresie przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zgodnie ze standardami kształcenia. Absolwent jest przygotowany również do obsługi aparatury badawczej, samodzielnego rozwijania i podnoszenia kompetencji zawodowych. Może kontynuować edukację na studiach drugiego stopnia lub studiach podyplomowych.
Biologia (studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
Na kierunku biologia drugiego stopnia oferujemy bogatą ofertę zajęć laboratoryjnych i terenowych. Zajęcia te pogłębiają wiedze i umiejętności z zakresu biologii, zdobyte w ramach studiów pierwszego stopnia. Możliwe jest studiowanie na jednej z trzech wybranych specjalności:
- biologia środowiskowa (nauczycielska) – studia przewidziane dla: absolwentów nauczycielskich studiów pierwszego stopnia kierunku biologia. Kryterium przyjęcia jest konkurs dyplomów. W przypadku większej ilości liczby kandydatów z taką samą oceną o przyjęciu na studia decydować będzie średnia ocen z egzaminów na studiach pierwszego stopnia.
- biologia z chemią (nauczycielska) – studia przewidziane dla absolwentów nauczycielskich studiów pierwszego stopnia kierunków biologia, chemia. Kryterium przyjęcia jest konkurs dyplomów. W przypadku większej ilości liczby kandydatów z taką samą oceną o przyjęciu na studia decydować będzie średnia ocen z egzaminów na studiach pierwszego stopnia.
- biologia laboratoryjna – studia przewidziane dla: absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunków: biologia, chemia, ochrona środowiska, bioinformatyka oraz dla absolwentów innych kierunków studiów pokrewnych. Kryterium przyjęcia jest konkurs dyplomów licencjata lub inżyniera. Egzamin dla absolwentów studiów pierwszego stopnia innych kierunków niż biologia, chemia, ochrona środowiska bioinformatyka. W przypadku większej ilości liczby kandydatów z taką samą oceną o przyjęciu na studia decydować będzie średnia ocen z egzaminów na studiach pierwszego stopnia.
Uruchomienie specjalności jest uzależnione od liczby chętnych studentów.
Praca po studiach
Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku biologia posiada rozszerzoną – w stosunku do studiów pierwszego stopnia – wiedzę z zakresu biologii oraz biegłość w wybranej specjalności. Dysponuje wiedzą teoretyczną, pozwalającą na opis i wyjaśnianie procesów oraz zjawisk zachodzących w przyrodzie, a także wiedzą specjalistyczną z zakresu objętego programem nauczania. Zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami uzyskanymi podczas studiów absolwent jest przygotowany do pracy indywidualnej i zespołowej w: jednostkach naukowo-badawczych oraz laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych w zakresie podstawowej analityki i podstawowych prac badawczych wykorzystujących materiał biologiczny; przemyśle; administracji; placówkach ochrony przyrody oraz po ukończeniu specjalności nauczycielskich w szkolnictwie (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
Ekoturystyka (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Kierunek proponowany dla osób otwartych i ciekawych świata, zainteresowanych nowymi trendami w globalnej turystyce. Studia oferują nabycie wszechstronnej wiedzy o środowisku, nowoczesnym, świadomym podróżowaniu w duchu zrównoważonego rozwoju, zintegrowanym z ochroną przyrody i wiedzą o kulturze lokalnych społeczności na świecie. Pozwalają na nabycie umiejętności organizacji i prowadzenia imprez turystycznych oraz wypraw specjalistycznych, zastosowania innowacyjnych metod geowizualizacji i fotografii oraz promocji w social media. Wybrane kursy dodatkowo przygotują studenta do pracy w zakresie edukacji ekologicznej i lidera na szeroko rozumianym rynku turystycznym. Trzyletnie studia licencjackie obejmują semestr – mobility window pozwalający na wyjazdy na stypendia zagraniczne lub indywidualny wybór kursów na przykład green tourism, turystyka kulinarna i enoturystyka, mindfulness i przyroda, bushcrafting, krajobrazy wulkaniczne i krasowe świata i wiele innych.
Praca po studiach
Nowatorski kierunek studiów kształtuje umiejętności menedżerskie i techniczne w połączeniu z wiedzą i otwartością na przyrodę i współczesne wyzwania środowiskowe. Program zajęć dostosowany jest do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Absolwent może podjąć pracę jako menedżer projektów turystycznych, specjalista rynku green tourism, edukator i mediator ekologiczny, specjalista do spraw turystyki zrównoważonej, ekspert systemów informacji w turystyce i systemów rezerwacyjnych, analityk rynku usług turystycznych.
Geografia (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Kształcenie na kierunku geografia jest ukierunkowane na nabycie wiedzy i umiejętności pozwalających na poznanie funkcjonowania środowiska geograficznego (elementów przyrodniczych, społeczno-gospodarczych, kulturowych). Istotnym elementem kształcenia są zajęcia terenowe, które rozwijają szereg umiejętności praktycznych, potrzebnych geografowi na rynku pracy. W ramach oferty kierunku geografia pierwszego stopnia Instytut Biologii i Nauk o Ziemi oferuje 3-letnie studia stacjonarne oraz 3-letnie studia niestacjonarne. Studenci mają do wyboru jedną z trzech specjalności: geografia z przyrodą (nauczycielska), geomonitoring oraz geoinformację (nienauczycielskie).
Praca po studiach
Absolwent jest przygotowany do pracy w instytucjach zajmujących się kompleksowym kształtowaniem i ochroną środowiska przyrodniczego, gospodarką przestrzenną, warunkami życia ludności oraz organizacją działalności społeczno-gospodarczej. Tytuł licencjata daje możliwość podjęcia studiów drugiego stopnia (na kierunkach geografia, gospodarka przestrzenna oraz turystyka i rekreacja) i studiach podyplomowych. Absolwent specjalności nauczycielskiej zyskuje uprawnienia do kształcenia na studiach drugiego stopnia w zakresie przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela, których ukończenie daje pełne uprawnienia nauczycielskie dla szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
Geografia (studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
Kształcenie na drugim stopniu kierunku geografia ukierunkowane jest na nabycie wiedzy i umiejętności pozwalających na rozumienie mechanizmów zarządzania środowiskiem przyrodniczym oraz mechanizmów wpływających na rozwój społeczno-gospodarczy różnych układów przestrzennych (lokalnych, regionalnych, globalnych). Istotnym elementem kształcenia są zajęcia praktyczne i terenowe, przygotowujące do pracy zawodowej lub dalszego rozwoju naukowego. W ramach oferty kierunku geografia drugiego stopnia oferowane są specjalności nauczycielskie (geografia bez drugiego przedmiotu, geografia z wiedzą o społeczeństwie) oraz specjalność nienauczycielska: nauki o Ziemi i środowisku.
Praca po studiach
Absolwent jest przygotowany do pracy w różnych instytucjach zajmujących się kompleksowym kształtowaniem i ochroną środowiska przyrodniczego, gospodarką przestrzenną, warunkami życia ludności oraz organizacją działalności społeczno-gospodarczej, podejmując aktywności ukierunkowane na samodzielne opracowywanie dokumentacji tematycznych związanych z kształtowaniem środowiska geograficznego w różnych skalach przestrzennych. Absolwent specjalności nauczycielskiej posiada uprawnienia do nauczania geografii, prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu geografii oraz – w przypadku realizacji odpowiedniej specjalności – także drugiego przedmiotu. Uzyskany tytuł magistra daje możliwość podjęcia studiów w szkole doktorskiej oraz studiów podyplomowych.
Nauczyciel biologii i geografii (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Na kierunku nauczyciel biologii i geografii oferujemy bogatą ofertę zajęć praktycznych i terenowych przygotowujących do pracy zawodowej nauczyciela lub dalszego rozwoju naukowego. Kształcenie na tym kierunku pozwoli absolwentom zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną, pozwalającą na opis i wyjaśnianie procesów oraz zjawisk zachodzących w przyrodzie, a także wiedzę specjalistyczną z zakresu programu nauczania biologii i geografii. Zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami uzyskanymi podczas studiów absolwent będzie przygotowany do pracy w szkolnictwie oraz do pracy indywidualnej i zespołowej w: jednostkach naukowo-badawczych;laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych; przemyśle; administracji; placówkach ochrony środowiska i przyrody.
Możliwe jest studiowanie na jednej z dwóch wybranych specjalności:
- nauczyciel biologii i geografii z przyrodą: absolwent będzie przygotowany do nauczania przedmiotu biologia, geografia i przyroda w szkole podstawowej oraz geografia i biologia w szkole ponadpodstawowej;
- nauczyciel biologii i geografii z wiedzą o społeczeństwie: absolwent będzie przygotowany do nauczania przedmiotu biologia, geografia i wiedza o społeczeństwie w szkole podstawowej i szkole ponadpodstawowej.
Praca po studiach
Absolwent będzie przygotowany do pracy w zawodzie nauczyciela oraz do obsługi aparatury badawczej i pomiarowej, samodzielnego rozwijania umiejętności zawodowych oraz do podjęcia studiów trzeciego stopnia lub studiów podyplomowych. Ukończenie studiów na tym kierunku gwarantuje przygotowanie do profesjonalnego organizowania i przeprowadzania procesu dydaktycznego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, umiejętności realizowania zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz efektywnego komunikowania się z osobami będącymi podmiotami działalności pedagogicznej.
Absolwent specjalności nauczyciel biologii i geografii z przyrodą będzie przygotowany do nauczania przedmiotu biologia, geografia i przyroda w szkole podstawowej oraz geografia i biologia w szkole ponadpodstawowej.
Absolwent specjalności nauczyciel biologii i geografii z wiedzą o społeczeństwie będzie przygotowany do nauczania przedmiotu biologia, geografia i wiedza o społeczeństwie w szkole podstawowej i szkole ponadpodstawowej.
Psychologia i biologia zwierząt (studia stacjonarne i niestacjonarne jednolite magisterskie)
O kierunku
Na studentów tego kierunku czekają zróżnicowane i ciekawe zajęcia praktyczne. Organizatorzy studiów przewidują między innymi praktyki w ogrodach zoologicznych, w stadninach, schroniskach dla zwierząt, ośrodkach animaloterapii, a także w lecznicach dla zwierząt (podstawy weterynarii są przewidziane w programie studiów). Po ich ukończeniu absolwenci posiadać będą wiedzę, umiejętności i kompetencje konieczne w obszarze interakcji człowieka ze zwierzętami. Obszary te dotyczą pracy ze zwierzętami i ich opiekunami, świadczenia usług jako behawiorysta w zakresie diagnozy, szkolenia i rozwiązywania problemów zwierząt, a także działań interwencyjnych (wizytacje, inspekcje, ekspertyzy). Zdobędą umiejętności w zakresie diagnozy i rozwiązywania problemów behawioralnych oraz szkolenia zwierząt. Posiądą wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień dotyczących psychologii i biologii zwierząt, opartych na podstawach nauk społecznych (psychologia), ścisłych i przyrodniczych (biologia) oraz rolniczych (zootechnika, weterynaria). Będą dysponować pogłębioną wiedzą z zakresu zachowania zwierząt (jego przyczyn oraz sposobów modyfikowania) oraz biologii zwierząt (anatomii, fizjologii), a w szczególności zwierząt towarzyszących oraz gospodarskich/hodowlanych.
Praca po studiach
Ukończenie studiów na kierunku psychologia i biologia zwierząt daje możliwość podjęcia pracy w ogrodach zoologicznych, schroniskach, fermach, zwierzętarniach, hotelach dla zwierząt, w jednostkach prowadzących terapię z udziałem zwierząt, w placówkach zajmujących się ochroną przyrody, jak również w organach nadzoru wszelkiego rodzaju działalności zajmującej się zwierzętami. Wśród zawodów dostępnych dla absolwentów warto wymienić behawiorystę, przewodnika psa tropiącego/poszukującego różnego rodzaju substancji, tresera zwierząt, pracownika wystaw dla zwierząt czy salonów pielęgnacji zwierząt. Wiedzę zdobytą podczas studiów w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w swej pracy mogą również wykorzystywać dogwalkerzy, pracownicy stadnin koni czy ośrodków rehabilitacji zwierząt.
Program wykładów i warsztatów
9.00–14.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, Aula Główna (stoiska 16, 17)
- pokaz z bioinformatyki „Najnowsze narzędzia informatyczne w służbie biologii: Co można wyczytać z ludzkiego genomu? Jak symulować chorobę na komputerze? W czym informatyk może pomóc biologowi?”
- prezentacja multimedialna oraz pokazu preparatów makroskopowych i mikroskopowych „Paprocie – rośliny skrytopłciowe”
- prezentacja zbiorów geologicznych, składających się z okazów skał i minerałów pochodzących z całej Polski
- gra terenowa, w czasie której uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wybrane laboratoria i przeprowadzić eksperymenty. Osoby, które poprawnie rozwiążą wszystkie zagadki będą mogły wejść do miejsca na co dzień zamkniętego i spojrzeć na uczelnię z innej perspektywy
9.00–10.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 532 oraz online
wykład „Tadżycki Pamiro-Ałaj, raj dla geomorfologów”
dr Paweł Kroh | Instytut Biologii i Nauk o Ziemi
dołącz do spotkania
10.30–11.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 213N
wykład „Światło inspiracją dla roślin”
dr Grzegorz Rut, dr Jakub Oliwa | Instytut Biologii i Nauk o Ziemi
11.00–12.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 532 oraz online
wykład „Studenckie Koło Naukowe Geografów, czyli jak zamienić studia w przygodę?”
Studenckie Koło Naukowe Geografów | Instytut Biologii i Nauk o Ziemi
dołącz do spotkania
DANE KONTAKTOWE
Instytut Biologii i Nauk o Ziemi
Kraków, ul. Podchorążych 2, pokój 229N
telefon 12 662 78 20
instytut.biologii@up.krakow.pl