O Instytucie
Instytut Bezpieczeństwie i Informatyki posiada wykształconą i doświadczoną kadrę naukową, której reprezentanci od kilku lat prowadzą intensywne badania nad problematyką bezpieczeństwa narodowego, międzynarodowego i cyberbezpieczeństwa. Potencjał naukowy i dydaktyczny wzbogacony jest również przez współpracę z innymi uczelniami, między innymi Akademią Sztuki Wojennej, Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie i Wojskową Akademią Techniczną. W ramach realizacji studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe Instytut prowadzi stałą współpracę z instytucjami i służbami, wspomagającymi proces praktycznego przygotowania absolwentów do przyszłej pracy, między innymi z Komendą Wojewódzka Policji w Krakowie, Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie, Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego miasta Krakowa.
Bezpieczeństwo międzynarodowe (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia pierwszego stopnia (licencjackie) na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe trwają sześć semestrów a absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, potwierdzony stosownym dyplomem oraz znajomość języka angielskiego na poziomie C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Kierunek ten odpowiada na zapotrzebowanie dostosowania kształcenia intelektualnych elit do warunków w zmiennym międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa oraz układzie sił geopolitycznych na świecie. Program kierunku spełnia międzynarodowe standardy i jest realizowany przez kadrą naukowo-dydaktyczną posiadającą doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w europejskich uczelniach, uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych czy posiadającą doświadczenie w pracy w instytucjach międzynarodowych.
Absolwent kierunku uzyska wiedzę szczegółową i ogólną odnoszącą się do zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego z uwzględnieniem problemów społeczno-politycznych. Będzie znał zasady funkcjonowania głównych organizacji międzynarodowych zajmujących się bezpieczeństwem i rozumiał ich rolę w kształtowaniu współczesnego ładu politycznego, a ponadto będzie znał zagadnienia szczegółowe z dziedziny zagrożeń militarnych, demograficznych, energetycznych i ekonomicznych zarówno na poziomie regionalnym, jak i globalnym. Absolwent kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe będzie przygotowany do: podejmowania sprawnej komunikacji społecznej i politycznej, tworzenia oryginalnych rozwiązań analitycznych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, angażowania się w prace zespołów międzynarodowych zajmujących się bezpieczeństwem, kierowania i uczestniczenia w pracach zespołów o charakterze interdyscyplinarnym, logicznych i rzeczowych analiz przyczyn, przebiegu i skutków procesów społeczno-politycznych związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym, do oceny roli państwa w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa.
Praca po studiach
Studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe kształcą specjalistów bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem zdolności analitycznych i prognostycznych. Kierunek pozwala na zdobycie wiedzy i zdolności w konkretyzowaniu działań wymagających samodzielnego, kompetentnego i kreatywnego rozwiązywania problemów, zarządzania sytuacją kryzysową, analizowania źródła problemu, prognozowania rozwiązań i podejmowania samodzielnych czynności w celu ich realizacji. Kierunek bezpieczeństwo międzynarodowe przygotowuje specjalistów do podjęcia pracy w: instytucjach międzynarodowych, organach administracji państwowej w tym w resorcie spraw zagranicznych, wewnętrznych, obrony narodowej, organizacjach pozarządowych i komórkach organizacyjnych zajmujących się współpracą międzynarodową sił zbrojnych, policji, służb granicznych, służb specjalnych, podmiotów ochrony ludności, prywatnych agencjach specjalizujących się w zapewnianiu bezpieczeństwa jednostkowego i biznesowego.
Bezpieczeństwo międzynarodowe z językiem wykładowym angielskim
(studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu nauk o bezpieczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z aspektem międzynarodowym bezpieczeństwa, takich jak: organizacje międzynarodowe, geopolityka, spory i konflikty zbrojne, zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego, strategie bezpieczeństwa organizacji międzynarodowych, organy i instytucje międzynarodowe, odpowiedzialne za bezpieczeństwo globalne i regionalne.
Praca po studiach
Absolwenci mogą być zatrudniani jako: specjaliści z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, specjaliści analitycy: procesów oraz danych, specjaliści do spraw kontaktów międzynarodowych, specjaliści zarządzania procesami, pracownicy administracji państwowej, organizacji i instytucji międzynarodowych oraz w sektorze prywatnym, także związanym z działalnością międzynarodową. Z uwagi na profil polityczny, militarny i wywiadowczy, nabędą umiejętności warsztatowe pracowników służb specjalnych.
Bezpieczeństwo narodowe (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia na kierunku bezpieczeństwo państwa pozwalają na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa państwa, podstaw prawnych i procedur dotyczących bezpieczeństwa, podmiotów właściwych w sferze bezpieczeństwa państwa, zadań administracji publicznej, problematyki zarządzania kryzysowego, szeroko pojmowanej tematyki bezpieczeństwa na poziomie sektorowym oraz różnych rodzajów przestępczości z terroryzmem włącznie.
Praca po studiach
Absolwent po ukończeniu trzyletnich studiów pierwszego stopnia posiada teoretyczne i praktyczne przygotowanie do pracy w różnych obszarach działalności z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Posiada kwalifikacje do zatrudnienia w organach rządowych i samorządowych, administracji państwowej, organizacjach społecznych oraz instytucjach i organizacjach międzynarodowych. Zdobyta wiedza pozwala na podjęcie pracy zawodowej w służbach mundurowych (Wojsko Polskie, Policja, Straż Graniczna, ABW, Służba Celna) oraz w rządowych i samorządowych instytucjach zarządzania kryzysowego.
Bezpieczeństwo zdrowotne (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia pierwszego stopnia (licencjackie) na kierunku bezpieczeństwo zdrowotne trwają sześć semestrów, a absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, potwierdzony stosownym dyplomem oraz znajomość języka angielskiego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Kierunek ten odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy na wykwalifikowanych specjalistów z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego. Program kierunku spełnia międzynarodowe standardy i jest realizowany przez kadrą naukowo-dydaktyczną posiadającą doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w europejskich uczelniach, uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych czy posiadającą doświadczenie w pracy w instytucjach międzynarodowych.
Absolwent kierunku uzyska wiedzę szczegółową i ogólną odnoszącą się do bezpieczeństwa zdrowotnego. Przygotowany będzie do realizacji zadań z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa zdrowotnego w jednostkach i instytucjach kształtujących postawy prozdrowotne społeczeństwa oraz koordynacji działań z obszaru bezpieczeństwa zdrowotnego w firmach i instytucjach, realizacji zadań z zakresu udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy.
W zależności od wybranej specjalności absolwent zdobędzie dodatkowe kompetencje dotyczące teoretycznego i praktycznego przygotowania:
- specjalność edukacja dla bezpieczeństwa i wychowanie fizyczne: kompetencje uprawniające do pracy w charakterze edukatora zdrowia. Absolwent posiada także wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu. Absolwent uzyskuje także tytuł Ratownika.
- specjalność zarządzanie jednostkami ochrony zdrowia z elementami ratownictwa specjalistycznego: kompetencje uprawniające do pełnienia roli zawodowej analityka w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, koordynatora jednostek działających na rzecz ochrony zdrowia, w tym samorządowych. Absolwent uzyskuje także tytuł Ratownika.
Praca po studiach
Studia na kierunku bezpieczeństwo zdrowotne kształcą specjalistów z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego ze szczególnym uwzględnieniem zdolności analitycznych i prognostycznych. Kierunek pozwala na zdobycie wiedzy i zdolności w konkretyzowaniu działań wymagających samodzielnego, kompetentnego i kreatywnego rozwiązywania problemów, zarządzania sytuacją kryzysową, analizowania źródła problemu, prognozowania rozwiązań i podejmowania samodzielnych czynności w celu ich realizacji.
Absolwent specjalności edukacja dla bezpieczeństwa i wychowanie fizyczne uzyskuje kwalifikacje do pracy w charakterze edukatora zdrowia oraz tytuł Ratownika, zgodnie z art. 13 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 (Dz.U. 2006 nr 191 poz. 1410) oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19.03.2007 w sprawie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz.U. 2007 nr 60 poz. 408).
Absolwent specjalności zarządzanie jednostkami ochrony zdrowia z elementami ratownictwa specjalistycznego jest przygotowany do pełnienia roli zawodowej analityka w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, koordynatora jednostek działających na rzecz ochrony zdrowia, w tym samorządowych. Uzyskuje także tytuł Ratownika, zgodnie z art. 13 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 (Dz.U. 2006 nr 191 poz. 1410) oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19.03.2007 w sprawie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz.U. 2007 nr 60 poz. 408).
Informatyka (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie)
O kierunku
Inżynierskie studia pierwszego stopnia na kierunku informatyka przygotowują absolwentów w zakresie treści matematycznych i technicznych niezbędnych do wykonywania zawodu informatyka. Zdobyta podczas studiów wielozakresowa wiedza i umiejętności poszerzane są poprzez udział studenta w sześciomiesięcznych praktykach w firmach z branży IT.
Praca po studiach
Absolwent jest przygotowany do prowadzenia własnej firmy informatycznej lub podjęcia pracy między innymi jako: administrator systemów komputerowych, administrator baz danych, administrator sieci informatycznej, projektant stron i aplikacji internetowych, grafik komputerowy, programista aplikacji czy tester oprogramowania.
Informatyka (studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia)
O kierunku
Absolwent informatyki, studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym ma szeroką wiedzę interdyscyplinarną z zakresu projektowania systemów informatycznych i multimedialnych, umożliwiającą szybką adaptację do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości informatycznej. Ma dobrą orientację w najważniejszych kierunkach rozwoju wiedzy z obszaru informatyki oraz innowacjach i wdrożeniach z zakresu nowych technologii. Cechuje się umiejętnością integrowania wiedzy z różnych dziedzin w celu tworzenia wielofunkcyjnych projektów.
Absolwent jest przygotowany do samodzielnej pracy projektowej, w tym do projektowania baz danych, aplikacji i systemów informatycznych. Dysponuje niezbędną wiedzą matematyczną oraz umiejętnościami profesjonalnego posługiwania się najnowszymi narzędziami i środkami informatyki do tworzenia modeli matematycznych, optymalizacyjnych i decyzyjnych. Zna mechanizmy współczesnej gospodarki, w szczególności jej sektorów związanych z nowymi technologiami i e-usługami oraz relacji między rozwojem technik informatycznych, a rozwojem społeczno-gospodarczym. Ma także świadomość znaczenia edukacji całożyciowej – posiada nawyk kształcenia ustawicznego i dbania o rozwój zawodowy. Orientuje się w możliwościach wdrożeniowych, systemie patentowym w Polsce i za granicą (aspektach prawnych) oraz możliwościach pozyskiwania funduszy w celu wsparcia i rozwoju firmy oraz tworzonych produktów. Dużym atutem absolwenta jest umiejętność współdziałania oraz pracy w grupie, a także dobra znajomość norm prawnych i etycznych związanych z wykonywaną przez niego profesją. Wykorzystuje środowisko i narzędzia pracy zdalnej. W swym działaniu wykazuje się inwencją, kreatywnością i wrażliwością estetyczną.
Praca po studiach
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy na stanowiskach informatycznych w firmach i organizacjach, w których są wykorzystywane narzędzia i systemy informatyczne – nie tylko w wyspecjalizowanych firmach z branży IT, ale również w centrach usług wspólnych. Absolwent, w zależności od wybranej przez siebie ścieżki edukacyjnej, jest przygotowany do samodzielnej pracy jako programista, twórca i administrator systemów informatycznych, projektant i administrator baz danych, programista serwisów internetowych, grafik komputerowy, twórca animacji i gier komputerowych.
Program wykładów i warsztatów
9.00–14.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, Aula Główna (stoisko 14)
pokaz pierwszej pomocy, prezentacja indywidualnego wyposażenia żołnierza, roboty i drony w służbach mundurowych
Studenckie Koło Naukowe Edukacji dla Bezpieczeństwa | Instytut Bezpieczeństwa i Informatyki
DANE KONTAKTOWE
Instytut Bezpieczeństwa i Informatyki
Kraków, ul. Ingardena 4, pokój 203N
telefon 12 662 66 04
inob@up.krakow.pl